Wszystkie »

  • Wpisów:160
  • Średnio co: 23 dni
  • Ostatni wpis:7 lata temu, 22:42
  • Licznik odwiedzin:25 794 / 3751 dni
Jesteś niezalogowany. Niektóre wpisy dostępne są tylko dla znajomych.
 
W poprzedniej poradzie Osadzamy komentarze pod postem pokazałem jak sprawić, by komentarze można było dodawać tuż pod wpisem (w nowozakładanych blogach jest to ustawienie domyślne), a nie jak to było kiedyś w oknie pop-up. Pozostał jednak pewien problem, bo w Bloggerze pozostało wyrażenie Prześlij komentarz, które dawniej było linkiem do otwierania wspomnianego pop-upu.

Pole tekstowe, w którym wpisuje się komentarz, powinno raczej być opisane jako “Wpisz swoje uwagi” albo “Wpisz komentarz”. Pokażę jak to zmienić. Porada będzie wymagać małej modyfikacji kodu szablonu.
http://poradnik.webatech.pl/2009/09/polonizujemy-bloga-na-platformie.html
 

 
Zespół rozwijający Bloggera miał nas bombardować nowymi, ciekawymi i użytecznymi dodatkami, tymczasem te, które dotychczas się pojawiły nie porywają (może poza prezentacją etykiet w formie chmury). W podobny, mało ciekawy, trend wpisuje się funkcja promowania wpisów i blogów z platformy Blogger na Twitterze, Facebooku, czy poprzez Google Reader.
Każdy nowoutworzony blog na Bloggerze ma na górze strony tzw. pasek nawigacyjny (Navbar). Niestety nie wygląda on superciekawie i nie komponuje się z domyślnymi tematami graficznymi. Powoduje to, że w wielu przypadkach blogerzy go usuwają, a nawet jeśli nie, to i tak internauci po prostu nie zwracają na niego uwagi. Właśnie w owym Navbarze umieszczona została nowa funkcja Bloggera (przycisk Udostępnij), za pomocą, której możemy promować dany wpis lub cały blog na wspomnianych serwisach społecznościowych.
http://www.webatech.pl/2009/08/promowanie-ciekawych-blogow-i-wpisow.html
  • awatar Gość: http://www.youtube.com/watch?v=avMxuVfWEPg
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (1) ›
 

 
Google Dokumenty
Dwa mini poradniki opisujące jak radzić sobie z tłumaczeniami e-maili i plików TXT, DOC, ODT, DOCX, HTML czy XML są już do przeczytania w sieci. Jednak jest jeszcze jedno (przynajmniej) interesujące wykorzystanie API serwisu Tłumacz (Translate). Przygotował je zespół rozwijający Google Dokumenty. Za pomocą funkcji je wykorzystującej można przetłumaczyć dokument tekstowy przechowywany w usłudze Google. Dzięki temu szybko stworzymy tekst w dowolnym języku. Wymogiem wykonania porady jest posiadanie konta i uruchomienie serwisu Google Dokumenty.
http://poradnik.webatech.pl/2009/08/automatyczne-tumaczenie-dokumentow-w_6502.html
 

 
Google Translate
O tłumaczeniu tekstu (e-maili) w Gmailu możecie przeczytać w poprzedniej części tej mini serii. Jednak Google umożliwia konwersję języka danego dokumentu również w podstawowej usłudze, z której funkcjonalności korzystają pozostałe serwisy. Jest nią oczywiście o Google Tłumacz (więcej o nowej odsłonie webaplikacji przeczytasz na webatech.pl), który sprawdza się w przypadku kiedy tworzymy tekst np. w edytorze MS Word, czy OOo Writer. Zakładamy, że mamy gotowy dokument zapisany w dowolnym formacie TXT, DOC, ODT, DOCX, czy XML. Niestety w wyniki translacji stracimy formatowanie, bo plik zostanie wyświetlony w HTML-u. Nie mniej jest to bardzo przydatna opcja kiedy pracujemy z materiałami obcojęzycznymi.
http://poradnik.webatech.pl/2009/08/automatyczne-tumaczenie-dokumentow-w_28.html
 

 
Od stosunkowo niedawna za pomocą Gmaila można tłumaczyć korespondencje, czyli de facto tekst lub HTML. Aby skorzystać z tej funkcjonalności nie trzeba zmieniać ustawień językowych, bo Google udostępnił ją we wszystkich interfejsach. Należy jednak dobrać domyślny język tłumaczenia w Ustawieniach. Jednak później można go będzie zmieniać czytając dowolny e-mailu. Pokażę jak dostosować pocztowego tłumacza do własnych potrzeb. Wymogiem wykonania porady jest posiadanie konta Gmail. Dzięki temu korespondencja ze znajomymi z innych krajów, czy czytanie newsletterów z zachodniej prasy będzie znacznie łatwiejsze.
http://poradnik.webatech.pl/2009/08/automatyczne-tumaczenie-dokumentow-w.html
 

 
Po przedstawieniu przez Microsoft informacji o uruchomieniu w przyszłym roku webowej i darmowej wersji Office’a, Google zapowiedział bardziej intensywną rozbudowę konkurencyjnego i własnego serwisu Dokumenty (Docs). Na początku pokazano nową odsłonę funkcji udostępniania folderów i dokumentów, teraz przyszedł czas na kolejne aktualizacje.
http://www.webatech.pl/2009/08/tumacz-dokumentow.html
 

 
Jak wspomniałem na blogu, zespół rozwijający usługę Google Reader (Czytnik) przygotował rozszerzenie, które po trosze wpisuje się w cykl nowości na 10-lecie platformy Blogger. Za pomocą nowych funkcji internauci będą mogli dodawać wiadomości z wybranych kanałów RSS wprost do serwisów społecznościowych. Pokażę jak skonfigurować GR tak, żeby w szybki sposób przesyłać z niego wpisy na Bloggera i rodzimego Flakera.
http://poradnik.webatech.pl/2009/08/dodawanie-wiadomosci-z-rss-ow-do.html
 

 
Kolejną aktualizacją Bloggera na 10-lecie istnienia serwisu jest bardzo specyficzna funkcja, która przyda się prawdopodobnie jedynie blogującym z USA. Warto jednak o niej wspomnieć, chociażby ze względu na fakt, jak Google potrafi pomóc blogerowi wyjść z opresji (czytaj oskarżeń o wykorzystanie nielegalnego materiału).
http://www.webatech.pl/2009/08/blogger-dla-dobra-blogujacych-o-muzyce.html
 

 
Dzisiaj uruchomiłem kolejny projekt w domenie webatech.pl - http://poradnik.webatech.pl. Będzie to zbiór porad/wskazówek przeznaczonych zarówno dla początkujących, jak i średnio zaawansowanych użytkowników aplikacji internetowych i programów desktopowych wykorzystujących zasoby globalnej sieci. Najwięcej miejsca poświęcę usługom przygotowanym przez Google, ale pojawiać się w nim będą również porady pokazujące wykorzystanie funkcji ciekawych startupów.
http://www.webatech.pl/2009/08/poradnik-od-webatechpl.html
 

 
O serwisie tabbloid pisałem już na webatech.pl. Dla przypomnienia za jego pomocą można wygenerować dokument PDF z kanału RSS, który wyglądem będzie przypominać drukowaną gazetę. Dodatkowo tworząc tabbloid można w...
http://poradnik.webatech.pl/2009/08/tworzenie-wasnej-gazety-ze-zrode-rss.html
 

 
Pisałem wczoraj o okrągłej rocznicy istnienia platformy blogowej Blogger.com. Według informacji przedstawionych przez Google, w najbliższych tygodniach czeka nas w owym serwisie wiele nowych i przydatnych funkcji. Pierwszym elementem większej aktualizacji Bloggera jest odświeżony gadżet Etykiety przygotowany przez polskiego programistę Wiktora Gworka z krakowskiego oddziału Google.

Do tej pory wspomniany gadżet był bardzo prosty i umożliwiał jedynie wyświetlenie tagów w postaci listy posortowanej alfabetycznie lub według liczby definiującej ile razy został użyty do określenia wpisu. Dodatkowo można było zdecydować, czy chcemy żeby liczba ta była wyświetlana.
http://rdir.pl/tg96
 

 
Wczoraj 24 sierpnia serwis Blogger obchodził 10-lecie istnienia. Przez pierwsze cztery lata rozwijany był przez firmę Pyra Labs, którą następnie w lutym 2003 roku kupił Google. Z perspektywy czasu można stwierdzić, że była to jedna z tych transakcji, która bardzo opłaciła się firmie z Mountain View, choć nie podano kwoty transakcji. W tamtym czasie Pyra Labs mogła zaoferować Google jedynie 1,1 miliona zarejestrowanych użytkowników z czego 200 tyś. aktywnie uzupełniało wpisy. Nie był, to więc bardzo popularny serwis, który dodatkowo często miewał problemy finansowe. Na forach dyskusyjnych można znaleźć wpisy z 2003 roku, w których internauci zadają pytania, po co Google kupiło firmę, o której nikt nie słyszał!
http://www.tinyurl.pl/?ttrCQC7d
 

 
W weekend po ponad roku używania pożegnałem się z tematem graficznym Blogy-illacrimo przygotowany do serwisu Blogger przez http://blogandweb.com. Na początku wykorzystywałem go w domyślnej formie, później poddałem go lekkim modyfikacjom m.in. zwiększając szerokość strony do 1200px. Zdecydowałem się na ten krok przeglądając statystyki bloga, w których gołym okiem widać było, że znaczna większość odwiedzających używa rozdzielczości ponad 1200x. Dodałem także ikony social, które widoczne były i są po prawej stronie bloga...
http://www.webatech.pl/2009/08/webatechpl-zmienia-sie-na-lepsze.html
 

 
test: Szybkosli - program napisany przez tomaszs.pinger.pl
 

 
Jest już dostępna kolejna wersja rozwojowa #Google #Chrome http://www.tinyurl.pl/?l6ypGMys http://webatech.pl #webatech
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (2) ›